Choreographers, Dancers and Musicians

Choreographers and Dancers  

Germaine Acogny, Ecole de Sables, Senegal / Michel Kouakou, Ivory Coast/USA  

 

Yehudit Arnon, Founder of the Kibbutz Dance Company, Israel / Adi Amir, Israel / Gaya Be'er Gorovich, Israel  

 

Rami Be'er, Kibbutz Contemporary Dance Company, Israel / Doron Gueta, Israel  

 

Irmela Bess, Germany / Barbara Meyer, Germany  

 

Lenka Flory, Dejadonne, Italy/Czech Republic / Masako Noguchi, Japan  

 

Nicolo Fonte, Göteborg Ballet, Sweden / Cassidy Stoker, USA  

 

Itzik Galili, Galili Dance, Netherlands / Olive Lopez, Spain  

 

Cesc Gelabert, Azzopardi Companyia de Dansa, Spain / Elia López Gonzalez, Spain  

 

Isabel Gotzkowsky, Isabel Gotzkowsky and Friends, USA / Bettina Paletta, Germany  

 

Fernanda Guimarães, Germany/Brasil / Harmony Ricci, Italy  

 

Jutta Hell/Dieter Baumann, Tanzkompagnie Rubato, Germany / Chen Kai, China  

 

Klaus Hess-Buschmann, Ballett-Akademie Fürth/Nürnberg, Germany / Christine Kehr, Germany  

 

Henriette Horn, Folkwang Tanzstudio, Germany /Elvira Zúñiga, Costa Rica 

 

Gagik Ismailian, Portugal / Hugo Marmelada, Portugal  

 

Anne Teresa De Keersmaeker, Rosas, Belgium /Albert Quesada, Spain 

 

Nago G. Koite, Senegal / Madiakher Niang, Senegal  

 

Thomas K. Kopp, Tanzspeicher Würzburg, Germany / Marie Preußler, Germany  

 

Abou Lagraa, Compagnie La Baraka, France / Nawal Aït Benalla, Marokko

 

Rodolpho Leoni, Rodolpho Leonie Dance, Germany / I-Fen Lin, Taiwan  

 

Susanne Linke, Germany / Tsai-Chin Yu, China

 

Elisa Monte/Fabrice Lamego, Elisa Monte Dance Company, USA / Carmela Torchia, USA  

 

Ohad Naharin, Batsheva Dance Company, Israel / Bosmat Nossan, Israel  

 

Sheela Raj, England/India/France / Nadeshwari Joythimayananda, Sri Lanka 

 

Jean Renshaw, Germany / Katharina Wiedenhofer, Germany  

 

Tero Saarinen, Tero Saarinen Company, Finland / Maria Nurmela, Finland  

 

Junaid Jemal Sendi, Ethiopia / Junaid Jemal Sendi, Ethiopia

 

Hofesh Shechter, Hofesh Shechter Company, England / Philip Hulford, England  

 

Meryl Tankard, Australia / Anton Lock, Australia  

 

Eric Trottier, Canada / Eric Trottier, Canada

 

Gauri Sharma Tripathi, England/India / Subrata Pandit, India

 

Jasmin Vardimon, Israel /England / Elena Stavropoulou, Greece  

 

Sasha Waltz, Sasha Waltz & Guests, Germany / Jiri Bartovanec, Czech Republic    

Musicians

Gregor Hübner, USA/Germany (Musical Direction)  

 

Mike Block, USA

 

Karl Albrecht Fischer, Germany

 

Jerome Goldschmidt, Belgium

 

Veit Hübner, Germany

 

Frank Moebus, Germany

 

Norbert Nagel, Germany

 

Sanni Orasmaa, Finnland

 

Claus Reichstaller, Germany

 

Peter Stan, USA